Poradnia Zdrowia Psychicznego

Zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego. Oferujemy konsultacje psychologiczne dedykowane dorosłym jak i dzieciom, psychoterapie dla par, rodzin oraz terapię indywidualną. Nasz zespół specjalistów to również psychoonkolodzy.

Dodatkowo jako jedni z nielicznych proponujemy terapię dla najmłodszych, w tym niemowlaków, wcześniaków lub dzieci z traumami poporodowymi.

Czy niemowlę potrzebuje psychologa?

W wizji rodziców dziecko 3 miesięczne tylko realizuje podstawowe czynności fizjologiczne i płacze. Każde dziecko postępuje podobnie.
U dziecka 3 miesięcznego można zaobserwować pewną zmieniającą się dynamikę funkcji życiowych. To w tym czasie kształtuje się poczucie bezpieczeństwa dziecka; prymitywna zdolność przewidywania zachowań osób, które znajdują się w jego otoczeniu. Już wtedy powstają pierwsze zalążki, późniejszego dynamicznego rozwoju emocjonalnego, fizycznego, psychicznego.

Niska waga urodzeniowa, wcześniactwo czy asymetria nie są tylko problemami fizycznymi z którymi kierujemy się do lekarza bądź fizjoterapeuty. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wraz z opóźnionym rozwojem fizycznym istnieje duże prawdopodobieństwo opóźnionego rozwoju psychicznego i intelektualnego dziecka.

Należy pamiętać, że sztywno wyznaczone normy rozwojowe dziecka są tylko pewną siatką, która nie pasuje idealnie do każdego. Dziecko w pewnym momencie powinno uzyskać konkretne umiejętności. Jeżeli ich nie posiada, konieczna jest konsultacja w celu ewaluacji adekwatnego stadium rozwoju. Bardzo często okazuje się, że dziecko daje nam pewne sygnały, których nie rozumiemy. Często my sami zachowujemy się w pewien specyficzny sposób nie widząc, że nie sprzyja to dziecku. Konsultacja, pomoże wyeliminować nasze nieadaptacyjne zachowania. Praca w tym obszarze może się okazać wystarczająca dla przywrócenia poprawnego toku rozwoju dziecka.

Zwiększone zapotrzebowania na sen, brak snu, duża potrzeba wrażeń słuchowych, brak reagowania na dźwięki, nie podążanie wzrokiem za przedmiotem, zamykanie oczu na widok twarzy, stukanie zabawkami o siebie bądź o podłogę lub całkowity brak zainteresowania nimi – te i wiele innych zachowań często są wskazaniem do konsultacji psychologicznej.