ul.Kącik 9,31-549 Kraków, Polska
+48126565823; +48126565813; +48517010649
recepcja@profeomed.pl

Dr n. med. Krzysztof Gryglicki


SPECJALISTA MEDYCYNY SPORTOWEJ
SPECJALISTA REHABILITACJI MEDYCZNEJ
FIZJOTERAPEUTA
ŚRODA 18.00 – 21.00
KONSULTACJA MEDYCYNY SPORTOWEJ – 150 ZŁ

BADANIA LEKARSKIE SPORTOWCÓW – 150 ZŁ

INDYWIDUALNY PROGRAM TRENINGOWY

Wykształcenie:
Doktor Krzysztof Gryglicki ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz TUM Klinische Sportzmedicin w Monachium.

Doświadczenie:
– Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II – starszy asystent
– Gabinet Rehabilitacji Funkcjonalnej i Medycyny Sportowej ściśle współpracujący z Gabinetem Medycznym Profeomed
– lekarz i fizjoterapeuta Polskiego Związku Muaythai
– diagnosta funkcjonalny FC Bayern Monachium.

Znane języki:
polski, angielski, niemiecki.

Hobby i zainteresowania:
medycyna manualna i sportowa, literatura fachowa.

Medycyna sportowa:
Miliony ludzi na świecie uprawia sport amatorsko lub zawodowo. Wraz z tym zrodziły się także specyficzne potrzeby medyczne. Bardzo ważną rolę odegrały dwie dziedziny medycyny, które wzajemnie się uzupełniają: medycyna sportowa i rehabilitacja medyczna.

Każdy sportowiec spotyka się z procesem diagnostyki funkcjonalnej, przygotowującej do zminimalizowania ryzyka kontuzji w uprawianej dyscyplinie sportowej, jak również z programem rehabilitacyjnym mającym na celu przywrócenie pełnej sprawności fizycznej umożliwiającej powrót do treningów i startu w zawodach.

Dla młodego adepta zaczynającego swoją przygodę ze sportem, bardzo ważne jest zrozumienie podstawowych zasad, na jakich opiera się świat sportu zawodowego. Zaczynając od odpowiedniego przygotowania organizmu do wysiłku fizycznego, poprzez dopasowanie diety, kończąc na odnowie biologicznej.

Podstawą dobrego przygotowania do treningów jest kwalifikacja sportowa. Jest to badanie wstępne przeprowadzane u lekarza medycyny sportowej. Do jego zadań można również zaliczyć: zapobieganie urazom, diagnostykę, leczenie i rehabilitację, poprawę wyników sportowych poprzez trening, odpowiednie odżywianie i porady psychologiczne, właściwe postępowanie z problemami medycznymi (zlecanie ćwiczeń osobom kontuzjowanym i zdrowym), dobór odpowiednich ćwiczeń dla dzieci, kobiet, osób starszych oraz niepełnosprawnych ruchowo (paraolimpijczyków). Bardzo istotna jest również opieka medyczna nad drużynami sportowymi podczas zawodów.

Szeroki zakres medycyny sportowej oraz fizjoterapii może, a nawet powinien być praktykowany przez interdyscyplinarny zespół specjalistów. W odosobnionych społecznościach (np. małe gminy, wsie) zespół może tworzyć lekarz rodzinny i fizjoterapeuta. W bardziej zaludnionych rejonach miejskich, zespół może się składać z: lekarza medycyny sportowej, fizjoterapeuty, masażysty, chirurga ortopedy, dietetyka, psychologa, trenera przygotowania motorycznego i siłowego.

Związki pomiędzy trenerem, zawodnikiem i fizjoterapeutą są bardzo ściśle powiązane. Uczucie wzajemnego zaufania między lekarzem a zawodnikiem, pozwoli na zastosowanie się do wszystkich rad i tym samym wykonać polecenie z pełnym zaangażowaniem.

Bardzo ważną rolę spełnia trener odpowiedzialny za zawodnika i jego wyniki sportowe. Należy zatem zaangażować go w cały proces medyczny i tym samym uczestniczyć w podejmowanych decyzjach względem niego. Trener ponadto zapewnia fachową pomoc w ustaleniu możliwej przyczyny urazu, wynikającego np. z nieprawidłowej techniki treningu lub źle dobranego sprzętu.

Każdy sportowiec to wyjątkowa jednostka o szczególnych potrzebach. Doskonale wie o tym lekarz, czy fizjoterapeuta zajmujący się na codzień sportowcami. Bez zrozumienia tego faktu nie można prawidłowo leczyć danego zawodnika, ponieważ pacjentem może, ale nie musi być olimpijczykiem, którego powołanie zależy od wyników osiągniętych w zbliżających się testach.

Aktywność fizyczna rodzi naturalną potrzebę zaspokojenia organizmu poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia czy formę treningu. Wiele młodych osób poszukuje właśnie takiej alternatywy treningu na siłowniach, bądź klubach sportowych.

Uprawianie sportu niesie wiele korzyści i jest przygodą na całe życie, o ile pozwolimy naszemu ciału poprowadzić się profesjonalistom z pełną świadomością, nie narażając się na urazy, które będą utrudniały uprawianie ulubionego sportu.